影像編碼演算法工程師

Lưu
Công việc được cập nhật khoảng 2 năm

Mô tả công việc

The candidate must have a solid background in video compression/de-compression.
✓ Develop cutting-edge efficient video codec algorithms
✓ Develop cutting-edge efficient image/video processing algorithms
✓ Work with cross-functional team for new product development

Yêu cầu

Minimum Qualifications:
✓ Experienced in C language
✓ Experienced in video coding system, ex: H.264, H.265, AV1
✓ Experience in image processing

Preferred Qualifications:
✓ Outstanding problem analysis and debugging skills
✓ Work independently

View all jobs
Lưu
Liên kết lời mời cá nhân
Đây là liên kết giới thiệu cá nhân của bạn cho lời mời làm việc. Bạn sẽ nhận được thông báo qua email khi ai đó nộp đơn cho vị trí thông qua liên kết công việc của bạn.
Logo of Phrozen.

Về chúng tôi

Phrozen was founded by a group of Taiwanese 3D printing enthusiasts in 2016. We produce professional consumer-friendly 3D printers for industrial application, medical, and personal use.

After running successful Kickstarter campaigns, we have now expanded to the U.S., Europe, Japan, and South Korea, and more! Our clients include those in the dental industry, the jewelry industry, and those interested in creating digital models.

Việc làm

Full-time
Trợ lý
2
30K ~ 40K TWD / tháng
Lưu

Full-time
Trợ lý
1
Lưu

Full-time
Sơ cấp
1
27K ~ 35K TWD / tháng
Lưu