全球前三大管顧公司 誠徵 Development Appeals Support(科技管理)

Đã cập nhật 3 tháng trướcIT » Project / Product Management

Mô tả công việc

Responsibilities

• Review global and local 3rd-party apps and games focusing on app design, usability, and functionality, as well as compliance with platform best practices and store policies.
• Evaluate app design and user experience across different device form-factors, such as phones, tablets, wearables, VR, TV and auto.
• Provide in-depth quality feedback and consultation to 3rd party developers.
• Identify, reproduce, classify, and file internal bugs with engineering rigor.
• Anticipate, build and document new test cases and responses as platform capabilities evolve.
• Provide on-going input in process and scalability improvement.

    1.協助全球應用程式開發商解決控制台操作疑難,穩定維持客戶滿意度。

    2.諮詢各國跨功能團隊(政策,工程,與業務開發)解決緊急問題,確保客戶穩定的收益和良好的商店能見度。

    3.依據開發人員政策中心內等相關網路法規、操作規範給予客戶回饋與建議。

    4.協助全球客戶面對應用平台產品下架問題, 依據網路與當地相關法規回應與解釋其下架原因,並經由後臺設定/應用程式特性或相關知識深入調查客戶面臨問題,以專案形式協助客戶解決下架根源問題。

    5.依照上架相關法規規範,協助客戶重新擬定與調整應用程式,並向應用平台申請產品重新上架機會,提供專業知識與策略解決上架流程中阻礙問題直至完成上架或專案結束。

    Yêu cầu

    Level-specific requirements
    • Review apps / games across multiple device form-factors based on established quality and performance criteria, policies, tools and processes.
    • Compose and communicate detailed feedback to external 3rd-party developers, and provide follow up consultation and support. Escalate policy issues as appropriate.
    • 2+ years of relevant work experience expected.

    Minimum requirements
    • BS degree or equivalent practical experience, CS or Engineering degree preferred.
    • Strong technical and business communication skills. Fluent in both written and spoken English and local language as required by location.
    • Ability to work cross-functionally on day-to-day execution, as well as provide insights to improve business processes related to internal and partner support.

    Preferred background / characteristics
    • Prior experience in customer/partner support or relationship management.
    • Prior testing experience in identifying, reproducing and reporting bugs.
    • Development experience and working knowledge of one or more programming/scripting languages, such as Java, JavaScript, or Python.
    • Self-motivated, meticulous and detail-oriented.

    瑞星管理顧問股份有限公司

    台北市大安區忠孝東路四段285號11樓

    Về chúng tôi

    瑞星簡介
    瑞星為專業的招募顧問公司,為亞太地區各企業提供獵才、長短期派遣、人力/薪資代管服務,並企業經營領域的擴展,讓求職者擁有富多元彈性且跨地域的求職服務。
    瑞星專注並善加利用產業洞察力、為企業提供招募策略布局,為亞太地區企業行招募服務,秉持「誠信、專業、效率」原則,協助企業找到合適的夥伴。透過與企業主和人才三方緊密連結,精準了解雇主需求,縝密分析求職者優勢,建立快速地適才適用招募渠道。並透過旗下顧問團隊深耕產業知識與人脈,用系統化、專業化的技術提升服務能力、滿足客戶需求。

    瑞星的服務項目計有:
    • 高階到一般職位的獵才或徵詢
    • 技術職到非技術職的長短期人力派遣及外包
    • 100%客製化的薪資代管處理

    瑞星優勢
    “Search for Perfection”是瑞星顧問群的最高宗旨,我們相信每個人選都有他獨特的價值,適合不同的企業。我們的使命是「幫企業找到最適人才、幫人才找到最佳工作」。
    瑞星能在眾多招募顧問公司中脫穎而出,是因為我們堅守以下的價值:

    一、誠信
    瑞星致力於與客戶建立長久的合作關係,因此我們看重誠信正直的重要性,我們保證:
    • 服務過程中真實傳遞人才的即時狀態,杜絕任何人為操弄;
    • 企業所收到的每份履歷都經過顧問的把關,資訊真實;
    • 人選推薦前得到求職者的首肯,保障三方權益。

    二、專業
    我們的招募師到顧問,都為有業界經驗的好手,能洞察及滿足客戶的需要;且我們行事嚴謹、對自我行為負責,定慎守客戶機密;並且我們會視情況調整顧問的客戶數量,確保每位客戶獲得充裕資源。

    三、效率
    瑞星顧問群以團隊合作的方式,彼此資源以及人脈共享,協助企業能以最快的速度找到最佳人才,人選能以最快的速度談到適合職位。同時,瑞星在台灣及海外都設有服務據點,為企業和人選提供最具效益的人力解決方案。

    瑞星除了堅守以上價值外,我們同時擁有優質的人才庫,受到專業的電腦系統保護,確保個人隱私權利。瑞星各分公司均遵循各區域之法律規定、為鑑定合格的顧問公司(北市就服字 第0236號)。

    Nhóm

    Các công việc phổ biến khác tại 瑞星管理顧問股份有限公司

    內湖電腦公司物流工讀(1500-2030)

    Bán thời gianSơ cấp150 ~ 150 TWD/giờĐã cập nhật hơn 2 năm trước

    Khác Công việc

    趨勢科技 誠徵 辦公室事務專員

    Toàn thời gianCộng sự/Phó Giám đốc25K ~ 30K TWD/thángĐã cập nhật hơn 2 năm trước

    趨勢科技_BPA(Business Process Analyst, Contractor)

    Toàn thời gianTrung cấp40K ~ 80K TWD/thángĐã cập nhật hơn 2 năm trước

    趨勢科技_Software engineer in Test

    Toàn thời gianTrung cấp40K ~ 60K TWD/thángĐã cập nhật hơn 2 năm trước

    趨勢科技_CI/Build Engineer

    趨勢科技-Front-end Engineer

    Toàn thời gianTrung cấp48K ~ 60K TWD/thángĐã cập nhật hơn 2 năm trước

    趨勢科技-DevOps

    Toàn thời gianTrung cấp50K ~ 90K TWD/thángĐã cập nhật hơn 2 năm trước

    知名旅行社_誠徵業務人員

    Toàn thời gianTrung cấp30K ~ 50K TWD/thángĐã cập nhật hơn 2 năm trước