eCommerce - Frontend Engineer

Đã cập nhật 21 ngày trướcIT » Front-end Engineer

Mô tả công việc

# Responsibilities 職務內容

1) Design and implement user interfaces specific to the service provider product set, for example shopping cart, exclusive checkout page and administration consoles.

2) Produce screenshots of product user interfaces re-skinned with service provider brand and colors for pre and post sales activities, incorporating feedback from service provider.

3) Implement user interfaces approved by service providers on website, desktop client software and mobile apps.

4) Interact with other development teams to learn of changes made to user interfaces in the core product, communicate such changes to service providers and/or test and re-implement service provider user interface customizations.

5) Promote work done for service providers to core development teams for potential inclusion in core product.

6) Implement integrations between eCommmerce platform and 3rd party platforms and/or other customizations requested by service providers.

7) Reprocess changes to online service, such as help, blog, and eCommerce in core product to be appropriate for service providers, maintain a service provider help and distribute changes to customers.

Yêu cầu

# Qualification 應徵條件

● At least 1+ year working experience in frontend web application development.

● Excellent knowledge of HTML5/CSS3/jQuery/Ajax and RWD web application development.

● Experience with JavaScript libraries/frameworks like React, Node.js.

● Proficient understanding of cross-browser compatibility issues and ways to work around.

● Basic understanding of Git flow.

● Highly interpersonal ability to communicate effectively with visual designers, backend developers, QA engineers and project managers.

● Good browser debugging and troubleshooting skills.

● Enthusiastic and can-do attitude to learn technical skills.

# Nice to Have 加分項目

● Basic understanding of server-side CSS pre-processing platforms, such as LESS, SASS or SCSS.

Quy trình phỏng vấn

雙階段面試,目前皆採遠端視訊方式進行面談。

Xem tất cả công việc

HTC 宏達國際電子股份有限公司

新北市新店區中興路三段 88 號

Về chúng tôi

HTC 致力於將智慧融入生活之中,為全球智慧行動裝置與科技的創新先驅。我們創造的 VIVE Reality,結合 VR、AR、AI、5G、Blockchain 尖端科技,除了持續打造再進化的硬體及軟體,創造出具有絕佳體驗與革命性效能的產品外,也推出對企業、文化、藝術、教育、醫療及娛樂具有深刻意義的內容,呈現令世界耳目一新的成果。 2022 年我們向世界揭示了 VIVERSE 願景,發表 HTC 包羅萬象的產品策略,未來各項創新融合將應用於 VIVERSE 世界中!

Nhóm

Các công việc phổ biến khác tại HTC 宏達國際電子股份有限公司

Special Assistant (特助) to Senior Executive-HTC02087

Toàn thời gianTrung cấpĐã cập nhật khoảng 13 giờ trước

(Global Marketing)Sr. Digital/Web/Graphic Designer-HTC02076

Toàn thời gianTrung cấp700K ~ 1.3M TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

(Human Resources)Rewards Specialist-HTC02048

Toàn thời gianSơ cấpĐã cập nhật 21 ngày trước

(Creative Labs-ID III)資深/主任ID工程師-HTC02041

Toàn thời gianSơ cấp700K ~ 1M TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

(Creative Labs)Unity UI Intern

Thực tập sinh200 ~ 200 TWD/giờĐã cập nhật 21 ngày trước

(Creative Labs-XR Design Team)Sr. XR Prototyping Engineer-HTC02034

Toàn thời gianTrung cấp80 ~ 150 TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

(Creative Labs-XR Design Team)UI Designer(Unity)-J01523

Toàn thời gianTrung cấp750K ~ 1.4M TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

(Global Marketing) Web Visual Designer(新店)-J01803

Toàn thời gianSơ cấp550K ~ 1M TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

VIVE Sync - Senior UI/UX Designer

Toàn thời gianTrung cấp600K ~ 1.2M TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

(DeepQ)Senior Frontend Engineer 資深前端工程師-J01926

Toàn thời gianTrung cấp850K ~ 2M TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

(Global Marketing)Web Designer Leader-J01968

Toàn thời gianTrung cấp1M ~ 1.5M TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

(Global Marketing)Web Marketing Manager/Director-J01884

Toàn thời gianGiám đốc800K ~ 1.5M TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

(Creative Labs-XR Design Team)3D Art Director-J01525

Toàn thời gianGiám đốc800K+ TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

VIVE Originals - 3D 美術 / 3D Artist

Toàn thời gianTrung cấp550K ~ 1.1M TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

Creative Labs - Senior 3D Artist

Toàn thời gianTrung cấp700K ~ 1.4M TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

(Creative Labs-XR Design Team)Technical Artist,Unity-J01925

Toàn thời gianTrung cấp700K+ TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

(VIVE S/W) Unity/Unreal Software Engineer

Toàn thời gianSơ cấp1M ~ 1.5M TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

(Creative Labs-XR Design Team)XR Program Manager-J02026

Toàn thời gianGiám đốc700K ~ 1.4M TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

(PM) Software Planning and Product Marketing Manager

(Creative Labs-XR Design Team)Sr. UX Designer-J01984

(VIVE) UX Manager

Toàn thời gianGiám đốc1.5M+ TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

(PM) User Experience Product Manager

Toàn thời gianTrung cấp1.2M+ TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

Integrated Design - Senior UX Designer

HTC - Taipei City

Toàn thời gianCộng sự/Phó Giám đốc800K ~ 1.4M TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

(VIVE R&D)PM Intern-J02028

Thực tập sinh176 ~ 200 TWD/giờĐã cập nhật 21 ngày trước

(Global Marketing)Web Data Analyst/Strategist-J01997

Toàn thời gianSơ cấp600K ~ 1.2M TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

Senior Designer (Digital/Web/Print)

Toàn thời gianTrung cấp700K ~ 2M TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

(Global Marketing) Social Media Manager-J01776

Toàn thời gianTrung cấp600K ~ 1.5M TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

Growth Marketing Manager

Toàn thời gianCộng sự/Phó Giám đốc700K ~ 1.4M TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

(Creative Labs-User Research)User Research Intern-HTC02069

(Global Marketing)UX Strategist-J01996

Talent Acquisition Partner

Toàn thời gianTrung cấp45K ~ 70K TWD/thángĐã cập nhật 21 ngày trước

(5G)Product Security

Toàn thời gianSơ cấp800K ~ 1.2M TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

VIVE Originals - Technical Artist 技術美術

Toàn thời gianSơ cấp560K ~ 1M TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

ECommerce - Web Project Manager

Toàn thời gianTrung cấp800K ~ 1.6M TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

Integrated Design - Video Production Designer

Toàn thời gianSơ cấp500K ~ 1M TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

Integrated Design - Sr. 3D Motion Designer

Integrated Design - Sr. Brand/Visual Designer

Toàn thời gianTrung cấp600K ~ 1M TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

eCommerce - QA Engineer

Toàn thời gianSơ cấp750K ~ 1.5M TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

(Sales & Marketing)Digital Marketing Specialist/Manager-J01822

Toàn thời gianTrung cấp600K ~ 2.5M TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

eCommerce - Content Publisher

Toàn thời gianSơ cấp500K ~ 800K TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

(Legal) Corporate Legal Counsel(公司治理法務人員) - J01739

Toàn thời gianSơ cấp700K ~ 1.3M TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

(Legal) Corporate Legal Counsel-J01694

(Legal) Privacy Counsel-J01725

(BD)BD Sr. Manager/Manager-J01802

Toàn thời gianTrung cấp1M ~ 2.5M TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

(IT)Devops Engineer -J01773

Toàn thời gianTrung cấp700K ~ 1.5M TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

(5G)DevOps Engineer-HTC02083

Toàn thời gianTrung cấp700K ~ 1.8M TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

(Global Marketing)Digital Media Director/ Manager/ Assistant Manager-J01745

Toàn thời gianSơ cấp700K ~ 1.5M TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

[Internship] Social Media / Content Marketing-J01781

(IT) CRM Business Analyst-J01760

(Global Marketing)Web Project (Manager/Director) -J01687

Toàn thời gianTrung cấp1M ~ 2M TWD/nămĐã cập nhật 21 ngày trước

(IT)Software Engineer-J01772